Elementi i kriteriji za izbor kandidata pri upisu u srednje škole u 2013./2014.
Autor: Dragan Delić, 1. 2. 2013.

Zajednički, posebni i dodatni elementi  te kriteriji za izbor kandidata za upis u I. razred srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta objavilo je 22. siječnja 2013. Odluku  o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole u školskoj godini 2013./2014.

Ovom Odlukom utvrđuju se zajednički, posebni i dodatni elementi i kriteriji za izbor kandidata za upis u I. razred srednjih škola u Republici Hrvatskoj.

U I. razred srednje škole upisuju se kandidati koji su završili osnovno obrazovanje, a u skladu s planiranim brojem upisnih mjesta.

Kandidati se za upis u obrazovne programe prijavljuju i upisuju putem mrežne stranice Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole (NISpuSŠ).

U svakome upisnom roku kandidat se može prijaviti za upis u najviše pet škola odnosno ukupno 10 obrazovnih programa.

Za upis u I. razred redovitoga srednjeg obrazovanja u srednjim školama prijavljenim kandidatima vrednuju se i boduju zajednički, poseban i dodatni element, odnosno:

Zajednički element:

- prosjeci svih zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnoga obrazovanja;

- za upis u programe za stjecanje strukovne kvalifikacije i programe obrazovanja za vezane obrte u trajanju od najmanje tri godine, vrednuju se i zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz nastavnih predmeta Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik;

Na takav je način moguće steći najviše 50 bodova.

- za upis u gimnazijske programe i programe obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije u trajanju od najmanje četiri godine, vrednuju se i zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnoga obrazovanja iz nastavnih predmeta Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik te triju nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim vrstama obrazovnih programa (iz priloženoga Popisa predmeta posebno važnih za upis).

Na takav je način moguće steći najviše 80 bodova.

Poseban element:

- sposobnosti i darovitosti;

Dodatni element:

- uspjeh kandidata u otežanim uvjetima obrazovanja.

Minimalni broj bodova potrebnih za prijavu temelji se na zajedničkom elementu vrednovanja iz točke IV. ove Odluke te iznosi:

- 56 bodova za upis u gimnazije;

- 50 bodova za upis u eksperimentalni program strukovne gimnazije;

- 44 boda za upis u ostale programe obrazovanja u trajanju od najmanje četiri godine.

Više informacija na stranici MZOS-a: http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=12153&sec=1933

Priloženi dokumenti:
novo_Odluka.pdf (360.58 KB)