« Ožujak 2024 »

Povijest

U prosincu 1998. godine je svečano proslavljena 200. godišnjica javnog pučkog školstva u Podbiokovlju. Osnovna škola o. Petra Perice najstarija je osnovna škola u tom području. U 18. stoljeću, točnije 1798. otvorena je trogodišnja osnovna škola, takozvana trivijalna u kojoj su djecu poučavali franjevci.

Početkom 19. stoljeća tu su školu ukinuli francuzi i slijedeći svoj sustav školovanja, otvorili školu pod nazivom "Scoule normali di Macarsca". Makarska pučka škola uspjela se održati kroz iduća desetljeća, radeći kao trogodišnja i četverogodišnja škola odvojeno za mušku i žensku djecu. Od 1926. godine djeluje kao mješovita osnovna škola, a svoju djelatnost nije prekidala ni za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Od školske godine 1960./61. radi kao: Osnovna škola "Vid Mihaljević", a 1997. preimenovana je u Osnovna škola oca Petra Perice. To ime dobila je po svećeniku i pjesniku rođenom 1881. u Kotišini, autoru poznatih crkvenih pjesama: "Rajska djevo" i "Do nebesa nek se ori". Do kraja školske godine 1998./99. radila je u centru grada, a početkom školske godine 1999./2000. u novoj školskoj zgradi na Zelenki u prekrasnom okruženju: s južne strane more i otoci Brač i Hvar, sa sjeverne strane Biokovo, a sa svih strana masline.

Škola danas ima 495 učenika, 20 razrednih odjela i područnu školu Promajna.

U školi radi kvalitetan i stručan kadar. Značajne uspjehe učenici postižu u poznavanju hrvatskog jezika, stranih jezika, matematike, informatike, te u likovnoj kulturi. Mnogo se pažnje posvećuje ekološkoj grupi i oplemenjivanju okoliša. Tijekom školskih praznika u školi se organiziraju radionice u kojima se učenici kreativno izražavaju u različitim područjima dječjeg stvaralaštva.

Ovu školu pohađali su mnogi istaknuti intelektualci, športaši, kulturni i javni radnici koji danas djeluju diljem svijeta i Lijepe naše".

Tijekom domovinskog rata škola je primila mnogo učenika izbjeglica i prognanika i svima je bila dobar domaćin.

Geslo pod kojim radi je: "DOMOLJUBLJE, SLOBODA, ZNANJE, RAJSKE SU BILJKE, BRIŽNO IH NJEGUJMO"

Dobri smo domaćini učenicima i učiteljima koji su u našoj školi imali natjecanja, susrete i seminare. Činimo sve da boravak u našoj školi i našem gradu bude što ugodniji svim sudionicima ovih susreta.