Dan učitelja
Autor: Tanja Vujčić, 5. 10. 2017.

DAN UČITELJA

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni. Biti učitelj velika je odgovornost! Unatoč svim poteškoćama kroz koje prolaze i tome što se učitelje danas sve manje cijeni u društvu, znamo koliko je vrijedan i lijep njihov posao.

Sretan Dan učitelja!!!

U nastavku pročitajte razgovore s učiteljima i učenicima, koje su pripremile učenice Karla Biočić, Lana Staničić i Alina Carević.

Povodom dana učitelja u našoj školi intervjuirali smo tri nastavnice: Natašu Klepo, Irenu Čapetu i Marinu Srhoj. Sve tri nastavnice su nam dale zanimljive i inspirativne intervjue koje smo skratili i izdvojili najbitnije i najzanimljivije.

Nataša Klepo je nastavnica Talijanskog i Njemačkog jezika, Irena Čapeta nastavnica Povijesti, dok je Marina Srhoj nastavnica Hrvatskog jezika. Nastavnici Nataši je oduvijek bila želja podučavati učenike, također i nastavnici Ireni, dok je nastavnica Marina oduvijek htjela biti fotograf. Nažalost, tada, kada je pohađala školu nije bilo nikakvih fotoaparata, mobitela i svega onoga što ubrajamo u „današnju“ tehnologiju. Svaka nastavnica je potvrdila da je posao nastavnika prekrasan, ujedno i težak, te da zapravo ne mogu opisati kakav je taj osjećaj kada svoje znanje možeš prenositi na mlađe generacije. Zanimljivo je da se sve tri sjećaju svojih početaka te dana kada su prvi put trebale stati pred razred. Ističu da im je to bilo zaista stresno, a sada na to, budući da svaka ima već dugogodišnju karijeru, gledaju sa smiješkom na licu. Nastavnica Nataša kaže da se osjećala kao da je i ona sama i dalje učenik, no da je ipak bila svjesna toga da će od toga dana ona morati prenositi znanje na učenike koje je stekla tijekom školovanja na Filozofskome fakultetu. Nastavnica Irena se sjeća prvih dana u razredu: „Zapali su me osmi razredi koji nisu baš bili najsjajniji.“ Nasmijali smo se s nastavnicom Marinom koja uvijek rado podijeli svoja prva iskustava u školi. Već na samome početku, sa smiješkom ističe, da je doživjela kaotično iskustvo - „nezaboravnu dobrodošlicu“ od dragih učenika. Naime, dočekao ju je na vratima učionice koš za smeće koji je bio tu sam s jednom namjerom – da padne njoj na glavu. Ima tu još mnogo toga, za nasmijati se, za začuditi se, za zapitati se, no samo jedno znamo – ovo je stvarno o posao koji zaslužuje veliko poštovanje. Aleksandar Veliki je jednom rekao: „Svome sam ocu zahvalan što živim no svome sam učitelju zahvalan što živim dobro!“

Osim intervjua sa nastavnicima obavili smo intervju s učenikom petoga razreda na temu: „Što je za vas učitelj?“  Učenika petoga razreda Matea Vukovića intevjuirala je učenica Alina Carević. Kako je tekao intervju možete pročitati u sljedećim redovima.

A: Koja ti je prva misao pala na pamet kada ti spomenem riječ učitelj?

M: Pomislim na domaće radove i ono što sam učio s ciljem da učitelj bude zadovoljan.

A: Misliš li da je to lijep ili ružan posao?

M: Lijep, uče nas nečemu poučnome.

A: Treba li učitelj biti strog?

M: Ne, imamo i mi osjećaje, ali ako smo nemirni bilo bi bolje da budu malo stroži.

A: Treba li učitelj biti opušten?

M: Ne, ako se nastavnik opusti, djeca neće slušati i na kraju neće ništa naučiti.

A: Smatraš li učitelje dosadnima?

M: U nekim trenutcima da, ali ne uvijek.

A: A zabavnima?

M: Nekada…

A: Bili ikada želio bit učitelj?

M: Da, iz povijesti.

Karla Biočić, Alina Carević, Lana Staničić