Dan kravate
Autor: Tanja Vujčić, 26. 10. 2017.

DAN KRAVATE U NAŠOJ ŠKOLI

„Počela je kao rubac oko vrata hrvatskih vojnika, a danas je najrasprostranjeniji modni detalj u svijetu."

Od 18. listopada 2003. godine obilježava se Dan kravate, proglašen od strane Hrvatskoga sabora koji je na taj način kravati iskazao veliku počast. Zašto baš kravati? Naime, kravata se smatra izvornim hrvatskim proizvodom, a Europom, potom i cijelim svijetom, raširila se u 17. st. posredstvom hrvatskih vojnika koji su ratovali u Tridesetogodišnjem ratu sa ukrasnim rupcem oko vrata. Time kravata postaje prepoznatljivi modni detalj koji nije zaboravljen ni danas, a ubrzo je postala (i ostala!) simbolom otmjenosti i kulture.

Ovaj je „modni“ detalj izazvao veliko zanimanje Parižana koji su oduvijek, kao što znamo, bili zainteresirani za kvalitetne novitete na području odijevanja. Tadašnji francuski kralj Luj XIV. počeo je nositi kravatu 1646. kada je imao samo sedam godina i na taj način postavio modni standard svih francuskih plemića. Oni su ubrzo usvojili ovaj novi odjevni predmet koji se nosio a la Croate (‘na hrvatski način’), što je ujedno postao novi korijen francuske riječi cravate. Koliko se Francuzima svidjela kravata dovoljno pokazuje podatak kako je 1667. godine ustrojena posebna pukovnija Royal Cravates, a bila je nazvana po Hrvatima koji su bili u njenom sastavu i nosili kravatu. Kravate su u Francuskoj s vremenom osim simbolom otmjenosti i kulture, postale i simbol napretka pa su se tako za vrijeme Francuske revolucije nosile crne kravate kao znak protesta protiv nazadnih, tj. zastarjelih ideja. U Engleskoj kravata postaje modni trend nakon što se Karlo II. s njom vratio iz izgnanstva.

U našoj školi, povodom toga dana, svi su nosili kravate, marame ili leptir mašne, a napravili smo i prigodnu zajedničku fotografiju uz pomoć učenika naše škole Gabriela Milunovića.

MILA VIDAK BULJAN (8.c)

Više fotografija pogledajte klikom na "opširnije".

smiley