Bojanka "Životinje moga zavičaja"
Autor: Antonija Milić, 24. 4. 2024.

Za projektni zadatak iz biologije, učenice osmih razreda Marija Buljubašić (8.a), Ria Radočaj (8.b) i Katarina Blažević (8.a) istraživale su i ilustrirale životinje koje žive oko nas uz mentorstvo učiteljice Antonije Milić (prof. biologije). Obrazovni ishodi projektnog zadatka su klasifikacija organizama te proučavanje utjecaja životnih uvjeta na razvoj prilagodbi i bioraznolikost.

Bioraznolikost Dalmacije je velika pa je bilo nemoguće prikazati sve životinjske vrste. Birali smo životinje koje pripadaju različitim taksonomskim skupinama (beskralježnjaci, ribe, vodozemci, gmazovi, ptice, sisavci) i različitim staništima, od morskog dna do vrha Biokova.

Ilustracije i podatke o životinjama iskoristili smo za izradu bojanke „Životinje moga zavičaja”. Kroz stvaranje proizvoda kod učenika se potiče prepoznavanje poslovnih prilika u svom okruženju te razvoj poduzetničkih vještina.

Bojanka je  namijenjena mlađoj djeci kao zabavan poticaj na upoznavanje i istraživanje svijeta oko sebe. Učenici produženog boravka bili su nam predstavnici ciljane skupine te su s učiteljicom Darijom Radalj testirali i odobrili bojanku.

Nakon pozitivnih reakcija najmlađih učenika, knjižničarka Marijana Burić digitalno je povezala ilustracije i tekst o životinjama u cjelinu te izradila naslovnicu. Digitalno uređena bojanka poslana je u tiskaru. Bojanka je financirana iz sredstava Grada Makarske u sklopu našeg školskog projekta „Kartolina našeg mista” koji potiče učenike da istraže, osjete i prožive bogatstvo kulturne i prirodne baštine svog zavičaja.

Bojanku je na natječaju izabrao i jednim dijelom financirao i Centar Izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije u sklopu programa „Dalmatinski suvenir” te je predstavljena na Sajmu CI u Solinu u travnju 2024. Naša učenička zadruga MAKE predstaviti će ovaj proizvod na Županijskoj smotri učeničkih zadruga u svibnju 2024. kao vrijedan i autentičan prikaz dijela bioraznolikosti našeg zavičaja, koji ima potencijal i u turizmu kao suvenir za strane i domaće turiste.