« Travanj 2024 »

Autor: Irena Ćapeta, 15. 11. 2023.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježava se 18. studenog 2023., kada se s osobitim pijetetom prisjećamo svih žrtava Domovinskog rata.

Počast odajemo svim stradalima u Domovinskom ratu, osobitu u Vukovaru i Škabrnji, simbolima stradanja, patnje i herojske obrane naše zemlje, utkanih u temelje nastanka Hrvatske.

Kako bi kod naših učenika dodatno osvijestili stradanje hrvatskog naroda i žrtvu naših branitelja te očuvali sjećanje na teške trenutke u povijesti naše zemlje, istovremeno podsjećajući na važnost očuvanja mira i zajedništva, organizirali smo predavanje na temu Domovinskog rata, izložbu „Volim Vukovar“ i paljenje svijeća uoči Dana sjećanja.

U ponedjeljak,13. studenog, su učiteljica Povijesti Irena Čapeta i učiteljica Hrvatskog jezika Gorana Babić, za učenike osmih razreda naše škole organizirale predavanje o 156. makarsko-vrgoračkoj brigadi Hrvatske vojske i njenoj ulozi u Domovinskom ratu i obrani Hrvatske.

Posjetili su nas makarski branitelji: predsjednik Udruge 156. brigade HV Stjepan Kotarac, umirovljeni pukovnik Ante Tonći Mendeš, Teo Mirko i Ivanka Drviš. Učenicima su uz prigodni film opisali ratni put 156. brigade i odgovarali na postavljena pitanja.

156. brigada Hrvatske vojske osnovana je 21. prosinca 1991. godine. Najznačajniju ulogu odigrala je na Južnom bojištu. Najpoznatije operacije u kojima je sudjelovala su Operacija Lipanjske zore, Operacija Oslobođena zemlja, Operacija Konavle i Operacija Tigar. Brigada je imala 23 poginula pripadnika i oko dvije stotine ranjenih. Njen prvi zapovjednik bio je Ante Urlić, zatim Marileo Staničić, Ante Tonći Mendeš, Mladen Antunović i Ratko Dragović – Klek.

Od 15. do 30. studenog, u prostorijama naše škole bit će postavljena izložba „Volim Vukovar“, koju su pripremile učiteljica Povijesti Irena Čapeta i učiteljica razredne nastave Tanja Josipović. Osim povijesnog razvoja ključnih događaja Bitke za Vukovar, bit će izloženi istraživački radovi i crteži učenika 5.-8. razreda vezanih uz Vukovar te skulpture od glinamola učenika 4. b razreda.

Uoči Dana sjećanja, 17. studenog 2023., u atriju naše škole, upalit ćemo svijeće i tako odati počast za sve one koji su izgubili život u Domovinskom ratu.