Mjesec hrvatskoga jezika započeo je s obilježavanjem 21. veljače, a iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje ove godine su pozvali sve osnovne i srednje škole da do 17. ožujka dođu na virtualni ‘Sat hrvatskoga jezika u Institutu’.
Mjesec hrvatskoga jezika manifestacija je koja svake godine započinje 21. veljače Međunarodnim danom materinskoga jezika, a završava 17. ožujka na dan objave čuvene Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iz 1967. godine.
Zbog epidemioloških okolnosti mnoge aktivnosti obilježavanja Mjeseca hrvatskoga jezika iz ranijih godina nažalost nije bilo moguće provoditi. Stoga je Institut odlučio prilagoditi se situaciji te pozvati sve osnovne i srednje škole da do 17. ožujka dođu na virtualni “Sat hrvatskoga jezika u Institutu”.
Znanstvenici koji rade na Institutu su tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika održali brojna predavanja iz hrvatskoga jezika na digitalnim platformama, i to prema dogovoru i rasporedu s profesorima i nastavnicima hrvatskoga jezika. Tako su i naši učenici 8.a i 8.b sa svojom učiteljicom Hrvatskog jezika Goranom Babić putem platforme Zoom odslušali predavanja o anglizmima i germanizmima u hrvatskome jeziku koje im je bilo predstavljeno na zanimljiv način prilagođeno njihovoj dobi. Također su odslušali i predavanje o jeziku društvenih mreža. Na predavanju su saznali dosta toga o anglizmima i germanizmima u našem jeziku, ali i o problemima do kojih može doći njihovom pretjeranom, i često pogrešnom, uporabom. Što se tiče jezika društvenih mreža, predavač je istaknuo da je njegova loša strana što korisnici medija u društvenim mrežama ( uglavnom mladi) koriste skraćenice i razne oblike vizualizacije. Umjesto potpunih rečenica, objave i poruke pune su emotikona, LOL-ova i “tagova“ što na duge staze osiromašuje rječnik. Učenici su upozoreni i na opasnosti koje su vezane uz govor mržnje na društvenim mrežama te da se ne srame prijaviti takve slučajeve.