« Travanj 2024 »

PREDAVANJE ZA RODITELJE „MOGU AKO HOĆU 2“
Autor: Dragan Delić, 5. 11. 2015.

U sklopu nacionalnog projekta primarne prevencije ovisnosti „Zajedno više možemo“, kojeg provode djelatnici MUP-a, 4.11. 2015. održano je predavanje za roditelje učenika 6.-ih razreda pod nazivom „Mogu ako hoću 2“

Obitelj je prva i najvažnija djetetova škola u kojoj usvaja znanja, sustav vrijednosti i obrasce ponašanja. No, tijekom odrastanja jačaju i utjecaji okruženja: škole, vršnjaka i šire zajednice. Predavanje „Mogu ako hoću 2“ usmjereno je upravo prema roditeljima, s ciljem povećanja informiranosti i znanja u svezi sa zloporabom droga te rizicima za razvoj bolesti i ovisnosti.

Ante Radoja, iz Odsjeka za prevenciju Policijske uprave Splitsko-dalmatinske županije, upoznao je roditelje s policijskim postupanjem kad zateknu maloljetne osobe u neprihvatljivom ponašanju. Ukazano je, između ostalog, da djeca bez pratnje ne mogu izlaziti izvan doma u vremenu od 23:00 sata do 05:00 sati. Ukazano je na sve prisutniju pojavu alkoholiziranosti maloljetnika i  konzumiranja opijata. Upozoreno je i na nasilničko ponašanje mladih, uključujući i elektroničko nasilje, ali i porast modernih ovisnosti – prekomjerna uporaba Interneta, kockanje i klađenje.

Dr. Branka Jurčević Zidar, iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, održala je prezentaciju na temu „Odrasti (ni)je lako, zar ne…?“, u kojoj je bilo riječ o ulozi obitelji u prevenciji rizičnih ponašanja. Naglasila je promjene kroz koje djeca prolaze tijekom adolescencije, a iznijela je i neke statističke podatke o konzumiranju alkohola, duhana i drugih sredstava ovisnosti. Dr. Zidar je ukazala roditeljima na važnost pozitivnih roditeljskih stavova o zdravom načinu života i slici koju stvaraju vlastitim ponašanjem te podijelila nekoliko savjeta koji će pomoći roditeljima u razumijevanju razdoblja odrastanja i promjena koje ono donosi i ojačati ih u namjeri da zaštite djecu od loših utjecaja.

Roditeljima je na kraju predavanja podijeljen priručnik "Odrasti (ni)je lako, zar ne..?"

Predavanju su prisustvovali i predstavnici PU Makarska, koji su spremno odgovarali na pitanja zainteresiranih roditelja, razrednici šestih razreda i pedagoginja.