« Travanj 2024 »

VIJEĆE UČENIKA ZAPOČELO S RADOM U NOVOJ ŠKOLSKOJ GODINI
Autor: Dragan Delić, 27. 10. 2015.

Na početku i ove školske godine izabrali smo predstavnike Vijeća učenika, kao i predsjednicu, zamjenika predsjednika te tajnicu Vijeća. Prva sjednica Vijeća učenika održana je 22. listopada 2015. godine, na kojoj su članovi upoznati s dosadašnjim radom i aktivnostima Vijeća učenika.

VIJEĆE UČENIKA ZAPOČELO S RADOM U NOVOJ ŠKOLSKOJ GODINI

Na početku školske godine svaki razredni odjel izabrao je  predstavnika za Vijeće učenika naše škole. Od ukupno 25 izabranih predstavnika sjednici održanoj dana 22. listopada 2015. godine, prisustvovalo je 22 učenika. Za sjednicu je vladao veliki interes među učenicima, tražilo se mjesto viška, budući da su neki učenici željeli biti gosti na sjednici i vidjeti uživo što se tu radi.

Sjednicu je vodila psihologinja Jelenka Mendeš – Han, a prisutne su bile i pedagoginje Tanja Kontić i Ljubica Borić.

Psihologinja je učenicima prikazala prezentaciju o dosadašnjem radu Vijeća učenika i aktivnostima. Upoznala je učenike sa zakonima i pravilnicima kojima se definira rad i uloga  Vijeća učenika u školi.

Cilj formiranja Vijeća učenika u školi je da se učenici uče argumentirano koristiti pravo glasa u odlučivanju, uče se demokratskom ponašanju, sudjeluju u poboljšanju kvalitete boravka i rada učenika u školi, što bi trebalo doprinijeti boljoj komunikaciji između učenika-učitelja-ravnatelja te s obzirom da sami sudjeluju u procesu donošenja odluka trebali bi u svom ponašanju pokazivati i prihvaćanje takvih odluka.

Učenici viših razreda mogli su izložiti vlastitu kandidaturu za predsjenika/predsjednicu Vijeća učenika. Svoje kandidature iznijeli su učenici: Lea Čepo, 7.a, Marieta Puharić, 8.c, Marta Mišković, 8.b, Ante Radoš, 8.a i Antonio Rudelj, 7.b.

Učenica Marieta Puharić je izabrana za predsjednicu Vijeća učenika. Učenik Antonio Rudelj je izabran za zamjenika predsjednika, a učenica Marta Mišković za tajnicu Vijeća.

Predstavnici Vijeća učenika naveli su teme i područja rada kojima bi se Vijeće učenika trebalo baviti u ovoj školskoj godini. Svi su se složili da su to prvenstveno pitanja odnosa među učenicima, odnosno pitanja nasilja među učenicima, zatim osmišljavanje slobodnog vremena učenika kroz organizaciju i provođenje različitih zabavnih i sportskih aktivnosti za učenike, uređenje vrta i okoliša škole, uređenje prostora svlačionice za presvlačenje i odlaganje stvari za vrijeme nastave tjelesnog. Jedna učenica je predložila da se razgovara  o školskim uniformama, a bilo je prijedloga da škola sudjeluje u razmjenama učenika s drugim školama van Hrvatske kako bi učenici imali priliku družiti se s vršnjacima iz drugih sredina, stjecati korisna iskustva i učiti strani jezik.

Učenici s nestrpljenjem očekuju sljedeću sjednicu koju će sazvati nova predsjednica, a zatim će aktivno krenuti u nove aktivnosti.

S ponosom ističemo da je naš prošlogodišnji predsjednik Vijeća učenika, Ivan Šarić, izabran za predsjednika Vijeća učenika u Srednjoj školi fra Andrije Kačića Miošića. Čestitamo Ivanu!