« Travanj 2024 »

BRANJE MASLINA
Autor: Slavko Šiško, Renata Gudelj, 26. 10. 2015.

I ove godine u školskom vrtu OŠ-e oca Petra Perice održala se akcija branja maslina. Branje je započelo u srijedu 21. listopada kada su se ovoj akciji s oduševljenjem pridružili prijatelji iz partnerske škole iz austrijskog Hollabrunna, gradića pored Beča.  Sutradan, 22. listopada, branje su nastavili učenici škole pod vodstvom člana školske zadruge MAKE, Antom Grčićem. Ubrano je 250 kg maslina, a gospodin Radovan Ivičević, vanjski suradnik zadruge, kao i svake godine, srdačno se odazvao našem pozivu i preradio masline. Škola je sada bogatija za tridesetak litara maslinovog ulja čiji ćemo dio pokloniti našim partnerima, dio će ići za potrebe EU projekta, dio će u školsku kuhinju a veći dio će iskoristiti zadruga za izradu sapuna, melema, kantarionovog ulja i krema. Upravo po tim proizvodima naših vrijednih zadrugara, OŠ oca Petra Perice poznata je u cijeloj Hrvatskoj i za te proizvode nagrađivana je više puta. Veselimo se što su ove godine masline rodile i što nećemo morati tražiti donatore za našu bazu u izradi sapuna – maslinovo ulje, kao što je to bilo npr. prošle godine, kada nažalost, unatoč  berbi vrijednih ručica, masline nisu zadovoljile minimum kvalitete i nisu bile prerađene.

Zadruga MAKE, osnovana 2000.godine,  ima veliku važnost u obrazovanju učenika. Ovdje učenici sudjeluju u stvaranju proizvoda i to od sirovine do gotovog proizvoda. Neki od učenika sudjeluju u berbama sa obiteljima. Ipak, veliki dio mladih berača se prvi puta susreće s ovim poslom. Nakon branja, učenike veseli raditi kozmetičke eko proizvode. Na taj način postaju proizvođači, a izlaganjem na sajmovima i štandovima povodom raznih prigodnih datuma, oni postaju pravi mali poduzetnici.

I učenici i djelatnici, ponosni su na školski vrt, plodove koje nam on daje, proizvode koje od njih izrađujemo, zelenu zastavu koja se vijori na školi, ali i na ono što učenicima ostaje i kada odu iz ove školske zgrade, sjećanje na ugodna druženja i osjećaj važnosti.

Hvala svim vrijednim učenicima i učiteljima na uspješnoj berbi.

Zadruga MAKE, OŠ oca Petra Perice, Makarska