« Travanj 2024 »

ŽUPANIJSKA SMOTRA LIDRANO 2015.
Autor: Dragan Delić, 3. 2. 2015.

Mia Nemčić, Ante Gojak i Ivan Nizić, učenici Osnovne škole oca Petra Perice Makarska predloženi su  za sudjelovanje na Županijskoj smotri Lidrano 2015. Smotra je održana 2. veljače 2015. u HNK Split.

Ante Gojak, 7.a razred, mentorica Gorana Babić, sudjelovao je u kategoriji pojedinačni nastupi s krasnoslovom „Tri nonice“.  U kategoriji literarni radovi sudjelovali su učenici Mia Nemčić, 8.b razred, mentorica Marija Matijašević s pjesmom „Moje more“ te učenik Ivan Nizić, 7.c razred, mentorica Marina Srhoj s radom „Mit o postanku svijeta“.

MOJE MORE

To polje plave tkanine

Raspete preko tamnih dubina

Uz krik galeba

I vjetar što sol nosi

Mračne  hridi

Razbijaju valove

Te modre radosti

Prsti u pijesku

Kao koralji na dnu

Nedostižne pustoši

Moje more

Moj obzor

Prostranstvo moga kraja

Ova voda

Život je moj

Mia Nemčić, 8.b razred

MIT O POSTANKU SVIJETA

Prenoseći kamenje Mliječnom stazom div Lime i njegova supruga Aras zapeli su za Velikog medvjeda. Hrpa kamenja koju su nosili za izgradnju budućeg doma ispala im je iz vreće i počela je putovati Svemirom.

Jedna oveća hrpa zaustavila se u Sunčevu sustavu. Bila je oblika kugle. Divovi su bili zadivljeni izgledom kugle i u čast svoje pokojne kćeri dali su joj ime Zemlja. Majku rastuži uspomena na kćer i zaplače. Od udaraca velikih suza nastadoše udubine na Zemlji. U udubine su se skupile suze i nastali su oceani, mora i rijeke. Kao uspomenu na kćerku čuvali su pramen njezine zelene kose. Položili su pramen na Zemlju pa su od njega nastale šume, polja i livade. Sve je bilo pretiho pa su odlučili unijeti malo života na tu kuglu. Prenijeli su najsitnije životinje iz svoga svijeta. Shvatili su da ipak nešto nedostaje. Odgovor na pitanje što nedostaje nisu dugo dobili. Vremenom su došli do spoznaje da nedostaju bića poput njih.

Svjesni činjenice da su oni preveliki, stvorili su sićušna bića i nazvali ih muškarcem i ženom.

Tada su postali u potpunosti zadovoljni stvorenim.

Ivan Nizić, 7.c razred