Učenici OŠ oca Petra Perice iz Makarske na mobilnosti u Austriji

Učenici 7.razreda sudjeluju već pune dvije godine u EU projektu „Austrijsko-hrvatsko prijateljstvo:povezani kroz prirodu i vrt“. Povodom toga posjetili smo naše partnere iz austrijskog grada Hollabrunna.

Naši učenici 7.razreda ( učenici izborne nastave njemačkog jezika) sudjeluju već pune dvije godine u EU projektu „Austrijsko-hrvatsko prijateljstvo:povezani kroz prirodu i vrt“, koji inače traje tri godine, zajedno s partnerskom školom NMS Hollabrunn, iz austrijskog grada Hollabrunna. Glavna poveznica ovog projekta su školski vrtovi ove dvije škole.

Od 30.05.-06.06. 2016. bili smo na sedmodnevnoj mobilnosti u Austriji, u pratnji voditeljice projekta prof.Nataše Klepo i članova projektnog tima: učiteljice  Vesne Milić i Tanje Josipović i profesorice Marije Prgomet i Irene Čapeta.

Svi smo bili jako uzbuđeni, jer smo sudjelovali na školskoj priredbi, na kojoj je promovirana naša zajednička zbirka recepata Donje Austrije i Dalmacije, na 4 strana jezika, a sadržava recepte jela, napitaka, biokozmetike, narodne medicine, koje smo sami radili od mediteranskih biljaka iz našeg vrta, a naši austrijski prijatelji su to isto radili od svojih autohtonih biljaka iz svog vrta. Naša škola je jako ponosna na svoj višeputa nagrađivani školski vrt, tako da ga stalno oplemenjujemo i vodimo brigu o njemu, dok je partnerska škola izgradila svoj u sklopu ovog projekta uz financijsku potporu EU. Na školskoj priredbi je bila nazočna hrvatska veleposlanica u Beču, dr.sc. Vesna Cvjetković  i  opunomoćena ministrica dr.sc. Zdenka Weber. Gospođa veleposlanica je zajedno s gradonačelnikom Hollabrunna prerezala vrpcu njihovog vrta i na taj način ga svečano otvorila. Naši učenici su se predstavili makarskim plesovima, što je oduševilo sve nazočne  i ispraćeni su gromoglasnim pljeskom. Ovim putem se zahvaljujemo FA Tempet iz Makarske, na edukaciji nastavnika i posudbi jednog dijela nošnji.

Prezentirali smo svoje proizvode na štandu u školi, gdje se pokazao veliki interes za ovim što radimo, a promovirali smo i grad Makarsku, u svakom mogućem smislu. Ovim putem se zahvaljujemo gospodinu Tonču Laliću i TZ grada Makarske, na promidžbenim materijalima, koje su nam dali pred polazak.

Veliko hvala i našim vanjski suradnicima u projektu, gospođi Jeleni Erceg, vlasnici firme „Herbae dalmatiae“ (biokozmetičarka) i godpodinu Ivanu Šimiću, vlasniku vjetrosolane „Ramova“-Krvavica, na podršci, pomoći i lijepoj suradnji.

Vrlo svečano je bilo primanje kod gradonačelnika gosp. Erwina Bernreitera, koji nas je upoznao s poviješću grada, a i sam je oduševljen je našim gradom, gdje je boravio dva puta kao turist.

Posjetili smo okolicu grada Hollabrunna i to: viteški dvorac Burg Kreuzenstein, svijet fosila u Stettenu, vinske podrume ispod grada Retza, vjetrenjaču ( jednu od jedino dvije sačuvane vjetrenjače u Austriji, a nekad ih je bilo oko 400), dva puta smo posjetili glavni grad Beč. Prvi put smo obišli prekrasne rascvjetane vrtove dvorca Schönbrunna i istoimeni ZOO (ujedno i najstariji na svijetu). Prošetali smo i centrom grada i razgledali znamenitosti.

Drugi posjet Beču bio je usmjerena na zabavni park Prater, gdje smo se provozali u divovskom kotaču, s kojeg se pruža prekrasan pogled na cijeli grad. Uživali smo u raznoraznim vožnjama na toboganima, osjetili strah u kući strave, ostali bez daha na crnoj mambi…Posjetili smo i muzej voštanih figura Madame Tussauds, koji se nalazi u sklopu zabavnog parka.

S ovog puta smo se vratili  svi bogatiji i ispunjeniji novim znanjima, upoznali smo bolje austrijsku kulturu, upoznali prijatelje s kojima već duže vrijeme traje korispondencija na njemačkom jeziku, vidjeli prekrasne krajeve.  Imali smo  priliku posjetiti njihovu školu, sudjelovati na nastavi, zajedno raditi u školskom vrtu.

Učenici su uživali u zajedničkim trenutcima sa svojim prijateljima, rodila su se prava prijateljstva, pa čak i poneka simpatija.

Ovo je bilo jedno prekrasno iskustvo i silno se radujemo dolasku naših prijatelja u rujnu, kada će oni biti naši gosti i kad ćemo se potruditi biti najbolji domaćini i ostaviti najljepši dojam.

Voditeljica projekta,

Prof. Nataša Klepo

objavio: Nataša Klepo   datum: 14. 6. 2016.

« Veljača 2017 »

Marenda cijenik